https://holubi-akrobate.webnode.cz/letani-na-klicku/

Létání na klícku


Létání na klícku

Přivyknutí a trénování na letovou klec je jeden z možných způsobů chovu akrobatických a stylových plemen holubů. Je znám a praktikována již od dávné minulosti. Jedná se o zvláštní systém chovu holubů. Holubník je nahrazován letovou klecí, do níž se holubi po letu vrátí. Okolí holubníku je utajované a holubi tak lze trénovat neustále v novém, neznámém prostředí.
Konstrukci a provedení letových klecí se meze nekladou. Nejjednodušší typ představuje jednoduchá, většinou drátěná klec. Na její horní stěně je otvor velikosti 10 X 10 cm, který slouží k seskočení holubů dovnitř klece. Složitější typ má kromě drátěné klece i dřevěnou bedničku, v níž se holubi přepravují do terénu. Oba typy klecí jsou účelně skladatelné av terénu se umísťují na podstavce nebo nohy tak, aby byly vyvýšené nad zemí. Rozměry klecí jsou variabilní a závisí na předpokládaném počtu trénovaných holubů. Poslední třetí typ představují bedně, které jsou umístěny na přívěsném vozíku za auto. Tento typ je používán nejméně. Jeho výhodou je možnost trénování většího počtu holubů.
Jedním s důležitých detailů je i barevné provedení klece. Nejvíce používanou barvou je bílá, případně v kombinaci s červenou. Viděl jsem však i červené, oranžové a žluté. Podstatné je zvolit barvu, kterou holubi dobře rozpoznávají / již zmíněno /.
S přivykáním holubů začínáme brzy. Přibližně v 2 týdnu života začneme námi vybrané holubi brát do rukou, tak aby si na nás postupně zvykali. Přibližně ve 3 týdnu věku mláďata odebereme od rodičů, třeba ale zohlednit individuální délku vývoje jedince. V zásadě však nepřivykne holuby, které již opustily hnízdo.
Letovou klec umístíme do vnějšího prostředí a nad ni postavíme ještě jednu, nejlépe drátěnou klec. Do ní umístíme odstavené holuby. Jako první se musí holubi naučit samostatně přijímat vodu i krmivo / je neustále k dispozici /. Vhodné je použít tzv. učitele, holubici (ne rodiče) klidného temperamentu, od níž se pozorováním naučí pít a později přijímat krmivo. Tento první krok trvá 2 - 3 dny. Během dne holuby často kontrolujeme a bereme do rukou. Na noc je přemístíme do samostatného oddělení, z něhož nemají možnost pozorovat své okolí (neprůhledné skla). Pokud by bylo holubům toto okolí známé měly by ho snahu vyhledávat při tréninkovém letu, což je nežádoucí. Oddělení je vybaveno pouze sedačkami, napáječkou a miskou na grit.
Pokud již holubi samostatně přijímají vodu i krmivo odebereme od nich "učitele" a začneme s druhým krokem.
Holubi spolu s klecí přemístíme do neznámého prostředí. Rozložíme letovou klec a položíme na ni holuby. Otevřeme otvory na seskakování a do klece vložíme krmivo. Toto již nebudou dostávat po celý den, ale pouze v kleci, v neznámém prostředí a za přítomnosti signálů. Jak signály volíme pískání píšťalkou; mávání praporkem, nejčastěji bílé barvy; použití vábníka. Časem si holubi na signály vytvoří reflex a budou na ně reagovat jako na podněty ke krmení.První dny bude nutné vložit hladové holubi do klece přes otvory manuálně. Za neustálého pískání, mávání praporkem, zda použití vábníka necháme holuby nazobat trochu krmiva. Toho dáváme ze začátku méně, ale vícekrát za den. Po nakrmení holubi přemístíme do jejich oddělení. Po několika dnech takového systematického učení necháme na kleci zavěšenou praporek a neustále píská, přičemž vypouštíme holuby z ruky, po jednom asi ze vzdálenosti 1, 2, ... metrů od klece. Po seskočení holubů do klece je necháme nazobat krmiva. Asi po týdnu takového přivykání vyložíme hladové holuby na klec a necháme je chvíli pozorovat okolí. Pak je za použití signálů nakrmíme. Tímto krokem zajistíme, že letová klec nebude pro holuby podnětem na krmení, ale pouze místem jejich návratu a nakrmení. Toto je důležité při samotném tréninku holubů na klec a zabráníme tak nežádoucímu, předčasnému sesedání holubů.
Přibližně po dvou týdnech systematického, každodenního tréninku nám začnou holuby postupně odlétávat z klece. Poprvé je po několika obletech přivoláme k návratu do klece za pomoci zažitých signálů a necháme je nazobat trochu krmiva. Dobu návratu do klece postupně prodlužujeme a za pomoci signálů korigujeme vzdálenost a výšku letu tak, aby se nám holuby nevzdaloval z dohledu. Holubi musí být před tréninkem hladové, případně mírně syté. Syté holubi jsou ve svém chování velmi nevyzpytatelné / neovladatelné /.
Velmi důležité je neustále se měnící prostředí, ve kterém jsou holubi trénované. Holubi se tímto stávají velmi jisté. Dokáží spolehlivě reagovat na dané podněty k návratu v neznámém prostředí.
Pokud by se z různých příčin holuby z letu nevrátili / dravec, silný vítr, ... / necháme klec s krmivem a spolu se praporkem na místě. Holubi se většinou do druhého dne vrátí.
Každým letem se holubi začnou zdokonalovat v předvádění akrobacie, zda stylu letu, který je pro dané plemeno charakteristický. Pozorně sledujeme vývoj a schopnosti každého jedince a postupem času začneme uplatňovat přísnou selekci, která nám umožní získávat z roku na rok lepších jedinců. Vždyť dosáhnout ideál je asi snem každého z nás. Tedy pokud může vůbec ideál existovat.
Poznámka: Tento způsob chovu pochází od Wernera Kneidla / A / a jeho překlad byl zveřejněn v oběžníku 2 / 2004. Otestoval jsem ho ve svém chovu a částečně jsem ho doplnil o své zkušenosti - výsledkem je tento článek. Je třeba si uvědomit, že holubi se na okolí, ve kterém jsou trénovány dívají z větší výšky než mi a tak prostředí, které je neznámé pro nás nemusí být neznámé i pro holuby. Časová náročnost je asi 1 - 3 hodiny denně. Závisí to hlavně na délce letu holubů a způsobu přepravy do terénu. Proto bych tento způsob chovu doporučil chovatelům, kterým nedostatek času nic neříká, nebo těm, pro které není už holubářství koníčkem ale "diagnózou".
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
https://holubi-akrobate.webnode.cz/letani-na-klicku/